Öğrenci Destek

Kıymetli Öğrencilerimiz,

Uzaktan Öğretim birkaç sistemin birleşmesinden oluşmaktadır. Kullanımda başarılı olabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.Öğrenci Bilgi Sistemi (ÖBS) Şifrenizi Öğrenin.

Öğrenci Bilgi Sistemine https://obs.cumhuriyet.edu.tr adresinden girilir. Kullanıcı adı OKUL NUMARASI'dır. Yeni kayıt öğrencileri için otomatik oluşturulan ilk şifre TC Kimlik Numaranızın ilk 5 hanesidir.Kurumsal E-Postanızı Oluşturun.

Kurumsal E-Posta ogrenciNo@cumhuriyet.edu.tr şeklinde sahip olacağınız e-posta hesabıdır. Üniversitemizde okuduğunuz sürece bu hesap açık olacaktır. E-Posta hesabınızı ve şifrenizi başta canlı yayın sistemi olmak üzere birçok dijital hizmete giriş için kullanacaksınız. Ayrıca hocalarınız bu e-posta adreslerine ödevler gönderebilecek ve hesaplarınızdan cevaplar bekleyeceklerdir. Kurumsal E-posta hesabına https://mail.cumhuriyet.edu.tr adresinden girilir. Kurumsal E-posta hesabınızı ve şifrenizi https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresinden oluşturabilirsiniz.Microsoft Teams Uygulamasını Bilgisayarınıza ve Mobil Cihazlarınıza Yükleyin.

Canlı dersler Micrososft Teams sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle bu programın bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda yüklü olması gerekmektedir. Yüklemek için TEAMS İNDİR linkini kullanarak uygulamaları indirebilirsiniz (download). Nasıl kurulacağını ÖĞRENCİLER EĞİTİM VİDEOLARI menüsünden izleyerek öğrenebilirsiniz. Micrososft Teams'i uygulamadan çalıştırabileceğiniz gibi https://teams.microsoft.com adresinden de girebilirsiniz. Micrososft Teams'e kurumsal e-posta hesabı ve şifre ile giriş yapmalısınız.Eduroam Şifrenizi Öğrenin

Eduroam (EDUcation ROAMing - Eğitim Gezintisi) ulusal ve uluslararsı akademik kuruluşlarda geçerli bir wi-fi internet erişim adıdır. Tüm dünyada akademik kuruluşlarda "eduroam" ismiyle yayınlanan wi-fi ağına üniversitemizden alacağınız kullanıcı adı ve şifre ile internete ücretsiz girebilirsiniz. https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi oluşturabilirsiniz. Yine aynı sayfada bulunan bilgiler yardımı ile bilgisayarınıza ve mobil cihazlarınıza nasıl kurulum yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.Eğitim Yönetim Sistemine (EYS / LMS) Girin ve Derslerinizi Kontrol Edin

Eğitim Yönetim Sistemine (LMS) ya da diğer adıyla LMS'e https://ekampus.cumhuriyet.edu.tr adresinden girin. Kullanıcı adı Öğrenci Numarasıdır. Şifreniz ÖBS şifresidir. Alacağınız derslerin listesini kontrol edin. Eksiklik var ise ders hocası veya bölüm sekreteri ile irtibata geçin. Duyuruları kontrol edin.Canlı Ders Sistemine Girin ve Derslere Üye Olun

Canlı derslere https://teams.microsoft.com adresinden girin. Kullanıcı adı Kurumsal E-Posta adresinizdir. Şifreniz Kurumsal E-posta şifresidir. Canlı olarak alacağınız derslere (diğer adıyla sınıflara veya ekiplere) üye olun. Üye olmak için gereken EKİP KODU'nu ders hocanızdan temin etmeniz gereklidir. Ekip Kodu, LMS veya ÖBS üzerindeki duyurulardan veya whatsap grubu kurulmuşsa buradan hocanız tarafından ilan edilecektir. Ekip Kodu olmadan canlı dersleri izleyemez arşivden göremezsiniz. Ekip Kodu ile canlı derslere nasıl üye olacağınızı video eğitimleri bölümündeki videolardan izleyebilirsiniz. • Micrososft Teams Kurulumu Nasıl Yapılır?
  • 1.56 dakika Video
  • Üniversitemizde çevrimiçi (online) dersler Micrososft Teams sistemi üzerinden verilmektedir. Micrososft Teams web üzerinden çalışmakla birlikte Teams'in bilgisayar, tablet ve cep telefonuna kurulması canlı dersin daha sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Teams uygulamasını mobil cihazlara kurabilmek için android işlerim sistemi yüklü cihazlar için GOOGLE PLAY STORE deposundan, IOS yüklü cihazlar için APP STORE deposundan uygulamanın kurulması gerekmektedir. Windows işletim sisteminde Teams kurulumu için aşağıdaki videoda gösterilen adımları lütfen takip edin.

   MICROSOFT TEAMS SİSTEMİNE ogrenciNo@cumhuriyet.edu.tr ŞEKLİNDE KURUMSAL E-POSTA HESABI VE ŞİFRESİ İLE GİRİŞ YAPILIR. KURUMSAL E-POSTA OLUŞTURMAK VE ŞİFRENİZİ ÖĞRENMEK İÇİN https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

 • Microsoft Teams Derslere Nasıl Üye Olunur?
  • 1.27 dakika Video
  • Çevrimiçi derslere canlı katılabilmeniz için veya daha sonrasında arşivden seyredebilmeniz için Micrososft Teams üzerinde derse üye olmanız gerekmektedir. Derse üyelik EKİP KODU ile olmaktadır. EKİP KODU, dersi oluşturan akademisyen tarafından oluşturulur ve öğrencilere dağıtılır. EKİP KODU akademisyenin tercih edebileceği şu metotlardan birisi ile öğrencilere iletilebilir.

   - ÖBS haberlerleşme modülü yardımı ile
   - LMS haberleşme modülü yardımı ile
   - Whatsapp grupları üzerinden.

   EKİP KODU ile Micrososft Teams'de açılan derse nasıl üye olunacağı görmek için lütfen videoyu izleyiniz.
   MICROSOFT TEAMS SİSTEMİNE ogrenciNo@cumhuriyet.edu.tr ŞEKLİNDE KURUMSAL E-POSTA HESABI VE ŞİFRESİ İLE GİRİŞ YAPILIR. KURUMSAL E-POSTA OLUŞTURMAK VE ŞİFRENİZİ ÖĞRENMEK İÇİN https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

 • Dersleri Takip Etmek İçin Hangi Sistemlere Gireceğim?

  Pandemi döneminde Uzaktan Öğretim iki farklı sistemde yürütülmektedir.
  1. https://ekampus.cumhuriyet.edu.tr : Eğitim Yönetim Sistemi (LMS). Derslere ait materyallere (pdf, word, excel, video linki vb her türlü belge) erişmek ve ödevleri görmek/yüklemek, çevrimiçi (online) sınavlara girmek için kullanılır.
  2. https://teams.micrososft.com : Canlı derslere girmek ve daha sonrasında arşivden izlemek için kullanılır.

 • Sistemlere Hangi Şifreleri Kullanarak Gireceğim?

  1. https://ekampus.cumhuriyet.edu.tr : Eğitim Yönetim Sistemine (LMS) girmek için ÖBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) şifresi kullanılır.
  2. https://teams.micrososft.com : Canlı derslere girmek için kurumsal e-posta şifresi kullanılır.

 • Şifrelerimi Nasıl Öğrenebilirim?

  Üniversitede ihtiyaç duyacağınız kullanıcı adlarını ve şifreleri https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

 • Kurumsal E-Posta Nedir ve Şifresini Nasıl Edinirim?

  Kurumsal e-posta ogrenciNo@cumhuriyet.edu.tr şeklinde görünen e-posta hesabıdır. Üniversitede okuduğunuz sürece kullanıma açıktır. Kurumsal e-posta hesabınız oluşturmak ve şifrenizi öğrenmek için https://sifre.cumhuriyet.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

 • Uzaktan Eğitim'e Girebilmek İçin Bir Bilgisayar Programına İhtiyacım Varmı?

  Hayır! Tüm sistemler web üzerinden çalışabilmektedir. Ancak Microsoft Teams uygulamasını yüklemeniz durumunda canlı yayın sistemi daha verimli çalışacaktır. Microsoft Teams uygulaması windows, android ve ios telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. Microsoft Teams'i indirebilmek için TEAMS İNDİR linkini ziyaret ediniz.

 • Cep Telefonu ya da Tabletten Derse Katılabilir miyim?

  Evet! Bu araçları kullanırken Google Chrome tarayıcıyı seçmeniz önerilir. Ancak Microsoft Teams uygulamasını yüklemeniz durumunda canlı yayın sistemi daha verimli çalışacaktır. Microsoft Teams uygulaması windows, android ve ios telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. Microsoft Teams'i indirebilmek için TEAMS İNDİR linkini ziyaret ediniz.ziyaret ediniz.

 • Desteğe İhtiyacım Var. Nereden Destek Alabilirim?

  Pandemi sürecinde telefon trafiği oldukça artmıştır. Tüm telefonlarınıza cevap vermek istiyoruz. Ancak alınan tedbirler kapsamında belirli hastalığı olan personele izin verilmiştir. 60 yaş üstü personele izin verilmiştir. Salgına yakalanan veya temas eden personele karantina uygulanmaktadır. Kalan personel ise vardiya usulü ile çalıştırılarak salgının artması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle birçok telefonun başında personel bulunmamaktadır. Öğrencilerimize telefonla destek verilmemekte ancak e-posta ile destek verilmektedir. Tüm sorularınızı uzaktanegitim@cumhuriyet.edu.tr adresine gönderebilirsiniz. 24 saat içerisinde cevap verilecektir. Bu durumu anlayışla karşılayacağınızı bekliyoruz. Hep beraber salgını aşacağız.

 • Uzaktan Eğitim'de Sınavlar Nasıl Uygulanacak?

  Pandemi sürecinde sınavlar ders hocasına bağlı olarak çevrimiçi (online) veya ödev şekline yapılabilmektedir. Sınavların uygulama şekli ve zamanı bağlı olduğunuz fakülte/yüksekokul tarafından belirlenecektir. Sınavlarla ilgili duyurular üniversitenin ana web sitesinde ve bu web sitesinde duyurulacaktır.

 • Online Derslere Katılmak Mecburi mi?

  Online derse katılmak zorunlu değil ama gereklidir. Online Derslere katılan öğrencilerimizin daha başarılı oldukları görülmektedir. Derslere katılarak soru sorabilir, öğrenmenizi pekiştirebilirsiniz.

 • Stajlar ve Uygulamalı Dersler Nasıl Yapılacak?

  Öğrencilerimizin sağlığı herşeyden önemlidir. Üniversite yönetimi hassasiyet içerisinde bir karar alacaktır. Kararlar üniversite ana web sitesi duyurular bölümünde, sosyal medyada ve bu bölümde ileriki tarihlerde yayınlanacaktır.

 • Uzaktan Öğretim Ne Kadar Sürecek?

  Salgın tümüyle bitene kadar uzaktan öğretim ile eğitim devam edecektir.

 • Sosyal Medya Hesaplarına Abone Olmam Ne Gibi Fayda Sağlayacak?

  Sosyal medya hesapları aracılığıyla; eğitimde olabilecek değişiklikler, sınavlar tarihleri, alınan yeni kararlar, tanıtım ve eğitsel videolar duyurulmaktadır. Tüm duyurular üniversite ana web sitesinde de duyurulmaktadır. Ancak duyuruları kaçırma ihtimaline karşı Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin kurumsal sosyal medya hesaplarına abone olmanızı tavsiye ediyoruz